Chytrá domácnost

Zbavte se rutinních úkonů

Chytrá domácnost je elektroinstalace pro moderní bydlení. K modernímu bydlení patří pohodlí. Chytrá domácnost zvládne dělat spoustu věcí za vás. Je to jako  přenechat starosti o dům někomu jinému, spolehlivému. Nejenom, že nic z toho potom nemusíte dělat, vy na to můžete přestat myslet.

Chytrý dům plní vaše příkazy. Rutinní záležitosti, jako je časové řízení vytápění v jednotlivých místnostech, zatahování a naklápění žaluzií, zavlažování zahrady  vykonává automaticky za vás, pohlídá za vás vypnutí spotřebičů a zavře okna, když domov opouštíte. Vše se děje automaticky na základě logických funkcí. Chytrý dům se umí rozhodovat podle aktuálního času, intenzity denního světla, počasí, venkovní či vnitřní teploty apod.

Chytrá domácnost má velkou výhodu v tom, že je přizpůsobivý. Nenutíme vám funkce, které nepotřebujete. Necháte si nainstalovat jen to, co doopravdy chcete, a kdykoliv později můžete systém rozšířit o další funkce. ABB-free@home® je vstřícný i k vašim budoucím požadavkům na úpravy a změny.

Do ABB-free@home® můžete integrovat svítidla Philips Hue, hudební reproduktory Sonos a dokonce i domácí spotřebiče značek Miele nebo Bosch.

Zbavte se rutinních úkonů

Vše, co je do systému ABB-free @ home® zapojeno, máte možnost ovládat hned několika způsoby. Můžete použít:

Mobilní telefon používáte jako dálkový ovladač

Pro ABB-free@home® bylo vyvinuto jedinečné uživatelské rozhraní. Mobilní aplikace ABB-free@home® Next činí z vašeho telefonu dálkové ovládání pro vaši domovní automatizaci. Všechny funkce v domácnosti zapínáte a vypínáte pomocí mobilu. Například i vaše barevné LED světelné zdroje Philips ovládáte rovnou v aplikaci na telefonu a nepotřebujete k tomu žádný další software. Prostřednictvím vašeho mobilu získáváte bezpečnostní kontrolu nad vaším domovem, ať s právě nacházíte kdekoliv. Vše, co je ke vzdálenému ovládání potřeba, je pouze váš mobilní telefon a systémový modul propojený s vaší domovní Wi-fi sítí.

Co vše můžeme pomocí ABB free@home ovládat?

Osvětlení, stmívání
Pomocí ABB-free@home můžete optimálně nastavit a ovládat osvětlení jednotlivých místností nebo i celého domu. Můžete nastavit, kdy, za jakých okolností se co rozsvítí nebo zhasne.

Máte možnost nastavit světelné podmínky podle své potřeby a nálady. Pokud zapojíte také stmívatelné LED osvětlení značky Philips Hue, budete moci regulovat nejen intenzitu světla, ale také jeho barvu. Osvětlení můžete ovládat normálně pomocí vypínačů, centrálně z jednoho místa v domě, nebo pomocí mobilní aplikace ve vašem telefonu odkudkoli.

Žaluzie, markýzy, rolovací vrata
Chytrá domácnost umí automaticky ovládat, rolety, žaluzie, markýzy nebo rolovací vrata. Akce žaluzií můžete podmínit nastavením konkrétního času, astronomickým východem/západem slunce, povětrnostními podmínkami nebo/i teplotou. Můžete nastavit program zvlášť pro jednotlivé žaluzie i pro skupiny žaluzií např. v rámci jedné místnosti nebo celého patra.

Pokud je váš dům opatřen klimatizací, zautomatizované zastínění žaluziemi vám pomůže ušetřit za energie, protože se vám místnosti nebudou v létě zbytečně přehřívat. Venkovní meteorologická stanice se postará o ochranu předokenních markýz a rolet při bouřce nebo při silném větru.

Topení a klimatizace
Pokojovou teplotu si řídíte podle svého denního režimu či aktuální potřeby pro každou jednotlivou místnost. S chytrou domácností můžete regulovat topná tělesa i podlahové topení v závislosti na denní době nebo podle využití místnosti.

Užitečný je režim ECO, který teplotu automaticky sníží během noci, nebo když zrovna nikdo není doma. Při využití okenních kontaktů si také můžete nastavit automatické vypnutí topení při otevření okna. Díky efektivnímu řízení vytápění ABB-free@home® máte jistotu, že zbytečně neprotopíte.

Do do ABB-free@home lze začlenit klimatizaci od kteréhokoliv výrobce. Klimatizaci pak ovládáte pomocí ABB-free@home.

Dveřní komunikace
Do systému ABB-free@home® lze integrovat domovní audio a videotelefony ABB-Welcome Midi. Tím získáváte další vychytávky pro ovládání dveřní komunikace.

Můžete nastavit uvítací scény. Když návštěvník zazvoní u domovní branky na zvonek, sepne se osvětlení, abyste na příchozího lépe viděli a zároveň aby on lépe viděl na cestu k vašim dveřím.

Kamera videotelefonu zaznamenává fotografie návštěvníků u dveří. Záznam z kamery si zobrazíte v mobilní aplikaci na svém telefonu. I ve chvíli, kdy nejste doma, víte, kdo vám zvoní u dveří a prostřednictvím svého mobilu můžete s návštěvníky vzdáleně komunikovat.

Komfortní scény
Vytvoříte si pohodlí podle vaší potřeby, pro každou místnost a situaci. Tomu se říká chytré bydlení. Váš chytrý dům se připraví na váš příchod domů. Nachystá vám příjemnou domácí atmosféru s barevnou pohodou a pokojovou teplotou. Když odemknete dveře, pustí vám tlumenou hudbu. Dokonalý pro večerní relax po perném dni v práci. Stiskem jednoho tlačítka se váš obývací pokoj promění v domácí kino, rolety se stáhnou, světla ztlumí. Záleží jen na vaší fantazii, co všechno svému ABB-free@home® naporoučíte.

Simulace přítomnosti a zabezpečení
S ABB-free@home® můžete předstírat vaši přítomnost v domě jako odstrašující prostředek před zloději. Systém se učí a dokáže napodobovat denní režim obyvatel.Simulace přítomnosti pomáhá zabraňovat vloupání.

Všechny činnosti funkcí za posledních 7 dní ABB-free@home® zaznamenává do historie a z toho si sestaví režim podobný vašemu běžnému užívání domu. Světla se rozsvěcí a zhasínají, rolety se stahují a vytahují v podobném čase a intervalu, jako když jste doma. Profil simulace přítomnosti můžete upravovat, aktivovat, můžete přidat další události nebo naopak smazat ty, které nechcete.

Kromě toho můžete i v době vaší nepřítomnosti kontrolovat stav určitých funkcí domácnosti. Váš mobilní telefon vám podá hlášení, pokud by např. byl detekován pohyb nebo byly otevřeny dveře nebo okno. Můžete se rozjet domů, pokud jste někde poblíž, požádat sousedy, aby situaci zkontrolovali, nebo zavolat policii.

Pokud jste doma, slyšíte podivný zvuk a máte podezření na přítomnost nezvaného hosta, panickým spínačem rozsvítíte světla v celém domě, spustíte zvukový alarm a zloděje tím pravděpodobně odradíte. Jaké všechny funkce se mají tímto tlačítkem spustit, je volně nastavitelné.